February 11-12, 2022
|
Vanderbilt-Multipurpose Facility - Nashville, TN
|
300m (Flat)
ICON KEY: IC4A/ECAC

Men 800m Seeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Tiarnan Crorken JR-3 Ole Miss 1:40.15 1:47.68
2 Sam Austin FR-1 Florida 1:33.78 1:47.79
3 Jonathan Schwind SR-4 Lipscomb 2:06.38 1:48.01
4 Baylor Franklin SR-4 Ole Miss 2:10.85 1:48.14
5 Ackeen Colley SR-4 Western Illinois 1:39.57 1:48.22
6 Olivier Desmeules SO-2 Penn State 1:20.12 1:48.27
7 Caden Norris FR-1 Texas A&M 1:15.99 1:48.55
8 Everett Smulders SR-4 Ole Miss 1:51.20 1:49.02
9 Clayborn Pender JR-3 Georgia 1:36.18 1:49.29
10 Jacob Lamb JR-3 Alabama 1:27.54 1:49.42
11 Domenic Perretta SR-4 Penn State 1:16.86 1:49.80
12 Darius Smallwood FR-1 Penn State 1:58.74 1:49.94
13 Andreas Arroyo Senior Puerto Rico 2:20.82 1:50.01
14 Allon Clay FR-1 Texas A&M 1:45.64 1:50.04
15 Cade Bethmann SR-4 Ole Miss 1:50.13 1:50.13
16 Marcus Dropik SO-2 Ole Miss 2:03.47 1:50.24
17 Andrew Schroff SO-2 Miami (Ohio) 1:19.63 1:50.59
18 Richard Brown SO-2 Western Illinois 1:43.00 1:50.75
19 Miguel Parrilla SO-2 East Tenn. St. 1:50.15 1:51.26
20 Drew Maher SR-4 Penn State 1:27.98 1:54.25
  Cole Piotrowski FR-1 Ole Miss DNF DNF
  Jacob Lough SR-4 Ole Miss DNF DNF
  John Rivera SR-4 Ole Miss DNF DNF
Men 800m Seeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Tiarnan Crorken JR-3 Ole Miss 2:02.76 1:47.68 1:20.76 2:08.14 1:34.76 2:09.22 1:25.07
2 Sam Austin FR-1 Florida 2:14.74 1:47.79 1:48.87 2:14.74 1:46.72 1:21.92 1:15.46
3 Jonathan Schwind SR-4 Lipscomb 1:46.93 1:48.01 2:20.42 1:21.01 2:16.10 1:23.17 2:20.42
4 Baylor Franklin SR-4 Ole Miss 1:25.43 1:48.14 1:49.23 1:30.84 2:08.69 1:41.66 1:42.74
6 Olivier Desmeules SO-2 Penn State 1:16.88 1:48.27 2:17.51 2:18.59 1:29.87 1:46.11 1:29.87
8 Everett Smulders SR-4 Ole Miss 1:32.67 1:49.02 1:56.66 1:35.94 1:18.50 2:18.46 1:44.66
  John Rivera SR-4 Ole Miss DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 800m Seeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Ackeen Colley SR-4 Western Illinois 1:37.40 1:17.92 1:23.33 1:19.00 1:48.22 1:47.14
7 Caden Norris FR-1 Texas A&M 2:03.75 1:42.04 1:50.73 1:23.59 1:48.55 1:21.42
12 Darius Smallwood FR-1 Penn State 1:44.45 1:45.55 1:33.45 1:22.46 1:49.94 1:57.64
13 Andreas Arroyo Senior Puerto Rico 1:43.41 1:53.31 1:25.81 2:10.92 1:50.01 2:19.72
14 Allon Clay FR-1 Texas A&M 2:09.85 1:50.04 1:31.34 2:16.45 1:50.04 2:03.25
16 Marcus Dropik SO-2 Ole Miss 2:00.17 1:37.02 2:01.27 1:51.35 1:50.24 2:10.09
18 Richard Brown SO-2 Western Illinois 1:25.28 1:37.46 2:04.04 1:28.60 1:50.75 1:30.82
  Jacob Lough SR-4 Ole Miss DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 800m Seeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Clayborn Pender JR-3 Georgia 1:20.88 1:18.69 1:39.46 1:30.71 1:49.29 2:00.22 1:28.53
10 Jacob Lamb JR-3 Alabama 1:17.69 1:35.20 1:58.18 1:55.99 1:49.42 1:33.01 1:52.71
11 Domenic Perretta SR-4 Penn State 1:42.12 2:02.98 2:01.88 2:08.47 1:49.80 1:50.90 2:07.37
15 Cade Bethmann SR-4 Ole Miss 1:42.42 1:58.94 1:50.13 1:38.02 1:50.13 1:36.92 1:41.32
17 Andrew Schroff SO-2 Miami (Ohio) 1:43.96 1:38.43 2:20.45 1:22.95 1:50.59 2:22.67 1:35.11
19 Miguel Parrilla SO-2 East Tenn. St. 1:31.24 1:54.60 2:10.18 1:50.15 1:51.26 1:17.89 1:42.36
20 Drew Maher SR-4 Penn State 1:37.12 1:50.83 1:43.97 2:02.25 1:54.25 1:33.69 2:27.39
  Cole Piotrowski FR-1 Ole Miss DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF