March 19-20, 2021
|
Columbia Int'l (O) - Columbia, SC
ICON KEY: NCAA DII Auto NAIA B NAIA A NCCAA Conference Carolinas NCAA DII Prov Peach Belt

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Emily Kearney SR-4 Milligan 4:26.46
2 Avery DeWolf SO-2 Milligan 4:39.65
3 Bekah Owen SO-2 Milligan 4:43.57
4 Heather Plastow JR-3 Grace 4:44.43
5 Mackenzie Taylor SO-2 Augusta 4:46.15
6 Gracie Allen FR-1 Milligan 4:48.54
7 Julia Rohm SO-2 Southeastern U. 4:49.06
8 Gabrielle Mardis SO-2 Milligan 4:57.27
9 Caitlin Dominy FR-1 Milligan 4:58.97
10 Lizzie Naval SO-2 Erskine 5:04.08
11 Sarah Green FR-1 Emmanuel (Ga.) 5:04.64
12 Jenitiza Trinidad JR-3 USC-Beaufort 5:06.28
13 Emma Woltjer FR-1 Southeastern U. 5:09.57
14 Carmen Camino FR-1 WVU Tech 5:09.77
15 Haley Gilbert FR-1 Augusta 5:10.01
16 Jaelen Alexander FR-1 Augusta 5:11.15
17 Elizabeth Moore SO-2 Grace 5:12.31
18 Isabel Oliveto FR-1 Southeastern U. 5:13.51
19 Cassie Lagan FR-1 Augusta 5:14.21
20 Grace Valentine SO-2 North Greenville 5:16.50
21 Kylie Futrell FR-1 North Greenville 5:18.24
22 Taylor Farmer FR-1 Emmanuel (Ga.) 5:18.44
23 Lili Jaraczewski SO-2 Presbyterian 5:19.50
24 Alexa Lashley FR-1 USC-Beaufort 5:20.86
25 Ellie Wagoner JR-3 Grace 5:24.96
26 Abbey Frock FR-1 Southern Wesleyan 5:25.18
27 Kaeley Boyd JR-3 WVU Tech 5:25.20
28 Grace Hetzel JR-3 Belmont Abbey 5:26.53
29 Emma McLaughlin FR-1 Southeastern U. 5:27.10
30 Kaelyn Slaughter FR-1 Milligan 5:28.29
31 Bethany Myers JR-3 Bob Jones 5:28.66
32 Shannon Hoolahan JR-3 Brenau 5:29.03
33 Madison Lilienthal FR-1 Southeastern U. 5:31.26
34 Keyli Gomez FR-1 Presbyterian 5:33.15
35 Kyra Hood SR-4 Southern Wesleyan 5:34.41
36 Jadyn Slaughter JR-3 North Greenville 5:34.79
37 Sarah Vanderberg SR-4 Bob Jones 5:37.02
38 Raquel Smith FR-1 Montreat 5:37.04
39 Michaela O'Dell FR-1 WVU Tech 5:38.80
40 Lydia Flynn FR-1 Bob Jones 5:40.27
41 Kathy Macedo FR-1 Southeastern U. 5:40.44
42 Zoie Gardner SO-2 Brenau 5:40.95
43 Vanessa Jones FR-1 Winston-Salem St. 5:42.41
44 Briannah Henry FR-1 Emmanuel (Ga.) 5:43.85
45 Nicole Fox JR-3 Bob Jones 5:46.27
46 Madeline Merrell FR-1 North Greenville 5:46.56
47 Sky Buie-Cox SO-2 Claflin 5:47.27
48 Mikayla Kalapuch SR-4 Southeastern U. 5:48.22
49 Gisselle Lopez FR-1 Southern Wesleyan 5:50.19
50 Becca Bowers FR-1 Erskine 5:50.56
51 Sara Ledford SR-4 Union (Ky.) 5:52.26
52 Anna Dunn FR-1 Bob Jones 5:55.27
53 Sarah Sparkman FR-1 Belmont Abbey 5:55.49
54 Zoe Capps FR-1 Brevard 5:56.72
55 Hannah Cathey SO-2 Bob Jones 5:57.17
56 Paige Trent FR-1 North Greenville 5:57.57
57 Naila Harris SO-2 Benedict 6:01.09
58 Molly Moss FR-1 Francis Marion 6:01.52
59 Alexis Casey SO-2 Reinhardt 6:02.43
60 Mikayla Plummer SR-4 North Greenville 6:05.56
61 Sophia Carreker SO-2 Bob Jones 6:06.25
62 Alison Dickson JR-3 Southern Wesleyan 6:07.66
63 Angela Kasitz SO-2 Francis Marion 6:11.61
64 Miranda Kirkley FR-1 Newberry 6:11.75
65 Pam Lalo JR-3 Reinhardt 6:15.62
66 Anony Walton FR-1 Benedict 6:19.99
67 Sarah Timmerman FR-1 Reinhardt 6:20.60
68 Caroline Lamb SO-2 Southern Wesleyan 6:24.90
69 Anna Dodds SO-2 Bob Jones 6:28.91
70 Jessie Heath SR-4 Bob Jones 6:33.35
71 Aysha Mirza   Unattached 6:52.58
  Makenzie Johnson SO-2 Southeastern U. DNF
  Taylor Broadwell JR-3 Southern Wesleyan DNF
  Sydney Palmer FR-1 Southern Wesleyan DNS
  Abby Colledge JR-3 Bob Jones DNS
  Tory Manno FR-1 Belmont Abbey DNS
  Hannah Peterson SR-4 Bob Jones DNS
  Dyleezia Warren FR-1 Belmont Abbey DNS
  Jynese Spivey FR-1 Allen DNS
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Emily Kearney SR-4 Milligan 4:26.46
2 Avery DeWolf SO-2 Milligan 4:39.65
3 Bekah Owen SO-2 Milligan 4:43.57
4 Heather Plastow JR-3 Grace 4:44.43
5 Mackenzie Taylor SO-2 Augusta 4:46.15
6 Gracie Allen FR-1 Milligan 4:48.54
7 Julia Rohm SO-2 Southeastern U. 4:49.06
8 Gabrielle Mardis SO-2 Milligan 4:57.27
9 Caitlin Dominy FR-1 Milligan 4:58.97
10 Lizzie Naval SO-2 Erskine 5:04.08
11 Sarah Green FR-1 Emmanuel (Ga.) 5:04.64
15 Haley Gilbert FR-1 Augusta 5:10.01
16 Jaelen Alexander FR-1 Augusta 5:11.15
17 Elizabeth Moore SO-2 Grace 5:12.31
30 Kaelyn Slaughter FR-1 Milligan 5:28.29
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
12 Jenitiza Trinidad JR-3 USC-Beaufort 5:06.28
13 Emma Woltjer FR-1 Southeastern U. 5:09.57
14 Carmen Camino FR-1 WVU Tech 5:09.77
18 Isabel Oliveto FR-1 Southeastern U. 5:13.51
19 Cassie Lagan FR-1 Augusta 5:14.21
20 Grace Valentine SO-2 North Greenville 5:16.50
22 Taylor Farmer FR-1 Emmanuel (Ga.) 5:18.44
25 Ellie Wagoner JR-3 Grace 5:24.96
32 Shannon Hoolahan JR-3 Brenau 5:29.03
33 Madison Lilienthal FR-1 Southeastern U. 5:31.26
35 Kyra Hood SR-4 Southern Wesleyan 5:34.41
47 Sky Buie-Cox SO-2 Claflin 5:47.27
57 Naila Harris SO-2 Benedict 6:01.09
66 Anony Walton FR-1 Benedict 6:19.99
  Taylor Broadwell JR-3 Southern Wesleyan DNF
  Sydney Palmer FR-1 Southern Wesleyan DNS
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
23 Lili Jaraczewski SO-2 Presbyterian 5:19.50
27 Kaeley Boyd JR-3 WVU Tech 5:25.20
28 Grace Hetzel JR-3 Belmont Abbey 5:26.53
31 Bethany Myers JR-3 Bob Jones 5:28.66
34 Keyli Gomez FR-1 Presbyterian 5:33.15
38 Raquel Smith FR-1 Montreat 5:37.04
41 Kathy Macedo FR-1 Southeastern U. 5:40.44
42 Zoie Gardner SO-2 Brenau 5:40.95
48 Mikayla Kalapuch SR-4 Southeastern U. 5:48.22
59 Alexis Casey SO-2 Reinhardt 6:02.43
62 Alison Dickson JR-3 Southern Wesleyan 6:07.66
64 Miranda Kirkley FR-1 Newberry 6:11.75
65 Pam Lalo JR-3 Reinhardt 6:15.62
  Makenzie Johnson SO-2 Southeastern U. DNF
  Hannah Peterson SR-4 Bob Jones DNS
  Tory Manno FR-1 Belmont Abbey DNS
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
29 Emma McLaughlin FR-1 Southeastern U. 5:27.10
37 Sarah Vanderberg SR-4 Bob Jones 5:37.02
39 Michaela O'Dell FR-1 WVU Tech 5:38.80
40 Lydia Flynn FR-1 Bob Jones 5:40.27
45 Nicole Fox JR-3 Bob Jones 5:46.27
49 Gisselle Lopez FR-1 Southern Wesleyan 5:50.19
51 Sara Ledford SR-4 Union (Ky.) 5:52.26
52 Anna Dunn FR-1 Bob Jones 5:55.27
53 Sarah Sparkman FR-1 Belmont Abbey 5:55.49
54 Zoe Capps FR-1 Brevard 5:56.72
55 Hannah Cathey SO-2 Bob Jones 5:57.17
58 Molly Moss FR-1 Francis Marion 6:01.52
61 Sophia Carreker SO-2 Bob Jones 6:06.25
63 Angela Kasitz SO-2 Francis Marion 6:11.61
71 Aysha Mirza   Unattached 6:52.58
  Jynese Spivey FR-1 Allen DNS
Women's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
21 Kylie Futrell FR-1 North Greenville 5:18.24
24 Alexa Lashley FR-1 USC-Beaufort 5:20.86
26 Abbey Frock FR-1 Southern Wesleyan 5:25.18
36 Jadyn Slaughter JR-3 North Greenville 5:34.79
43 Vanessa Jones FR-1 Winston-Salem St. 5:42.41
44 Briannah Henry FR-1 Emmanuel (Ga.) 5:43.85
46 Madeline Merrell FR-1 North Greenville 5:46.56
50 Becca Bowers FR-1 Erskine 5:50.56
56 Paige Trent FR-1 North Greenville 5:57.57
60 Mikayla Plummer SR-4 North Greenville 6:05.56
67 Sarah Timmerman FR-1 Reinhardt 6:20.60
68 Caroline Lamb SO-2 Southern Wesleyan 6:24.90
69 Anna Dodds SO-2 Bob Jones 6:28.91
70 Jessie Heath SR-4 Bob Jones 6:33.35
  Abby Colledge JR-3 Bob Jones DNS
  Dyleezia Warren FR-1 Belmont Abbey DNS